Ceny mieszkań uciekły pensjom, ale gorzej (już) było
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-m ... 69454.html
Ceny mieszkań w Krakowie i w Polsce - tylko nowe wywiady, artykuły i informacje
-
- Posty: 395
- Rejestracja: 29 maja 2024, 10:00
Re: Ceny mieszkań w Krakowie i w Polsce - tylko nowe wywiady, artykuły i informacje
NeVeS pisze:Ceny mieszkań uciekły pensjom, ale gorzej (już) było
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-m ... 69454.html
To "gorzej już było" jest gruba manipulacja. Autor posługuje się danymi z przeszłości by stworzyć click-byte.
https://gospodarka.dziennik.pl/finanse/ ... ereso.html
-
- Posty: 395
- Rejestracja: 29 maja 2024, 10:00
Re: Ceny mieszkań w Krakowie i w Polsce - tylko nowe wywiady, artykuły i informacje
Fatalne wyniki sprzedaży mieszkań nie tylko w Warszawie.
Sześć największych rynków mieszkaniowych w Polsce to Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto i Łódź. Według obliczeń podanych we wtorek, 7 stycznia przez analityków z firmy JLL największe spadki sprzedaży mieszkań, porównując rok 2024 do 2023, zanotowano w Krakowie (spadek aż o 42 proc.!) i w Warszawie.
https://t.co/yYghMmQvY0
przyszły rok będzie jeszcze bardziej szokujący i rekordowy dla Krakowa, jeśli ostatnie 5 lat to 70% zakupów inwestycyjnych, to nie mogło się to inaczej skończyć
brakuje tylko podatku katastralnego żeby ten rynek wawalił się całkiem na twarz...
a temat konieczności jego wprowadzenia poruszają już nawet generałowie, określając go jako jedyny sposób na zwiększenie dostępności mieszkań i poprawienia wskaźnika urodzeń, potencjału obronnego

-
- Posty: 2
- Rejestracja: 23 gru 2024, 11:50
Re: Ceny mieszkań w Krakowie i w Polsce - tylko nowe wywiady, artykuły i informacje
tonyxxl pisze:Fakt jest taki, że od kilku tygodni oferta dla klienta zaczeła się kurczyć a nie rozrastać. Mieszkań na razie jest coraz mniej a nie więcej. I można wymyślać, że na święta ludzie wycofują ogłoszenia, że deweloperzy poukrywali oferte (po co? nie wiem) i inne wymysły. Fakt jest taki, że wybór mieszkań jest mniejszy o jakieś 10% niż to miało miejsce miesiąc temu. I ta tendencja spadku ogłoszeń się utrzymuje. NAjbardziej prawdopodobne przyczyny, to wg mnie (tylko opinia) to ciekawe promocje przed końcem roku na nowe mieszkania, dodatki do mieszkań i generalnie każdy sensowny deweloper coś ekstra oferował. To mogło napędzić sprzedaż. Zobaczymy czy ta tendencja się utrzyma.
Żadne promocje i oferta nie kurczy się wcale tylko ogłoszenia znikają, bo z końcem każdego miesiąca (a z końcem roku szczególnie z uwagi na zasady księgowania) kończy się wiele płatnych umów reklamowych nieruchomości.Zaraz oferta odbuduje się jak ludzie wykupią ogłoszenia na kolejne okresy. W tamtym roku dużo ogłoszeń było wykupywaych pod koniec roku z uwagi na kończący się kredyt2%
Re: Ceny mieszkań w Krakowie i w Polsce - tylko nowe wywiady, artykuły i informacje
Raport: w ubiegłym roku oferta deweloperów się zwiększyła, a sprzedaż spadła
8.01.2025, Warszawa (PAP) - W 2024 roku liczba dostępnych nowych mieszkań znacznie się zwiększyła - wynika z raportu Otodom. Na koniec ub. r. w największych miastach dostępnych było 55,8 tys. mieszkań deweloperskich, czyli o ponad 20 tys. więcej rok do roku. Sprzedaż zmniejszyła się o 26 proc. r/r.
W 2024 roku na siedmiu głównych rynkach mieszkaniowych w Polsce (Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław) dynamicznie zwiększała się oferta deweloperów - wynika z raportu Otodom. Najbardziej, o ponad 100 proc. wzrosła w Krakowie, osiągając 8,7 tys. lokali. Z rekordową ofertą deweloperską skończył się także rok w Łodzi, Poznaniu i Katowicach.
Równocześnie w 2024 r. na siedmiu głównych rynkach deweloperzy wprowadzili do sprzedaży 53,3 tys. mieszkań - o blisko 30 proc. więcej niż rok wcześniej i o 22 proc. więcej niż dwa lata temu. Większość, bo ponad 55 proc. z nich w pierwszej połowie roku. Natomiast w III i IV kwartale 2024 r. liczba wprowadzeń wyniosła po ok. 12 tys. Taki poziom podaży przy osłabionym zainteresowaniu ze strony potencjalnych nabywców spowodował wzrost oferty. Na koniec 2024 r. w największych miastach dostępnych było 55,8 tys. mieszkań deweloperskich. Dla porównania - na koniec 2023 r. było ich nieco ponad 35 tys.
W raporcie wskazano, że deweloperzy działający na siedmiu głównych rynkach w Polsce mogą uznać IV kwartał 2024 r. za udany. Po wakacjach sprzedaż nowych mieszkań ustabilizowała się na poziomie 3,2-3,3 tys. miesięcznie i utrzymywała się na tym poziomie do końca grudnia. I choć w okresie od października do grudnia nie udało się przekroczyć łącznej liczby 10 tys. sprzedanych lokali, wynik ten na tle ostatnich 3 trzech lat można uznać za niezły, plasujący się w środku zestawienia 12 kwartałów.
Z kolei w całym minionym roku sprzedaż na kluczowych rynkach przekroczyła 37 tys. Tym samym była o 26 proc. niższa niż w 2023 r.
"Warto pamiętać, że rok 2023 upłynął pod silnym wpływem programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. oraz poluzowania bufora przy liczeniu zdolności kredytowej. W 2024 roku brak podobnych stymulantów miał znaczący wpływ na dynamikę rynku. Część potencjalnych nabywców, pozbawiona preferencyjnych warunków finansowych i zmuszona do sprostania bardziej wymagającym kryteriom zdolności kredytowej, wstrzymywała się z decyzją o zakupie nieruchomości. W rezultacie spadek sprzedaży mieszkań w 2024 roku, choć zauważalny, nie był zaskoczeniem, lecz naturalnym efektem zmniejszonego wsparcia systemowego i trudniejszego otoczenia ekonomicznego" - zaznaczył Marcin Krasoń, ekspert rynku mieszkaniowego Otodom Analytics.
Pod względem liczby sprzedanych mieszkań deweloperskich dominuje Warszawa, odpowiadając za około jedną trzecią transakcji na siedmiu kluczowych rynkach - wskazano w raporcie. W 2024 roku sytuacja wyglądała podobnie - deweloperzy w stolicy sprzedali 12 tys. lokali, co stanowiło 32 proc. całkowitej sprzedaży na głównych rynkach.
Na drugie miejsce na podium awansowało Trójmiasto, w którym sprzedaż przekroczyła 5,2 tys. mieszkań. Zaraz za Gdańskiem, Gdynią i Sopotem uplasował się Wrocław, gdzie sprzedano ok. 60 lokali mniej. Na czwartym miejscu znalazł się Kraków, gdzie sprzedaż spadła o 42 proc., co sprawiło, że stolica Małopolski straciła dotychczasową drugą pozycję.
Pod koniec grudnia na wszystkich siedmiu głównych rynkach widoczna była symboliczna korekta cen za mkw., nieprzekraczająca 1 proc. Najbardziej, o 0,8 proc. m/m spadły stawki za mkw. w Poznaniu i w Trójmieście. W ujęciu rocznym wzrost cen wyhamował. Jeszcze w połowie roku w największych miastach przekraczał on 10 proc. r/r. Jednak pod koniec roku tylko w Łodzi odnotowano dwucyfrowy wzrost (+15 proc. r/r). W Poznaniu i Trójmieście wyniósł on mniej niż 2 proc. r/r. W Katowicach i Warszawie było to 5-7 proc., w Krakowie 8 proc., a we Wrocławiu 9,6 proc.
Autorzy raportu nie prognozują długoterminowych spadków cen mieszkań w bieżącym roku. Ich zdaniem mogłoby do nich dojść tylko w przypadku nieprzewidzianych zjawisk makroekonomicznych.
"Rok 2024 przyniósł deweloperom wiele wyzwań, a podobne trudności mogą pojawić się w 2025 roku. Okoliczności rynkowe i zapowiadany nowy program mieszkaniowy zmusza ich do podjęcia trudnej decyzji: czy kontynuować realizację nowych inwestycji, czy ograniczyć podaż w obliczu wysokiej oferty w miastach i niepewności. Kierunek, jaki obiorą, stanie się jasny w pierwszych miesiącach 2025 roku. Mimo tego, na razie nie widać przesłanek, które mogłyby doprowadzić do stałego spadku cen mieszkań" - podsumowuje Katarzyna Kuniewicz, ekspertka Otodom Analytics. (PAP)
-
- Posty: 395
- Rejestracja: 29 maja 2024, 10:00
Re: Ceny mieszkań w Krakowie i w Polsce - tylko nowe wywiady, artykuły i informacje
hahahah, dzisiaj deweloper ogłasza promocje 50 zł
a ile było tutaj plucia na Panią Minister Pełczyńską-Nałęcz jak kierowała pismo do UOKiK w sprawie deweloperów

wygląda na to, że na reakcję nie trzeba było długo czekać, deweloperuchy zaczynają informować jak zmieniła się cena ogłaszając promocję
następne pewnie będą oficjalne ceny
zmiany idą moi drodzy, zmiany

Re: Ceny mieszkań w Krakowie i w Polsce - tylko nowe wywiady, artykuły i informacje
RynekPierwotny.pl: Sprzedaż mieszkań na głównych rynkach wzrosła o 4% kw/kw w IV kw. 2024
Warszawa, 09.01.2025 (ISBnews) - Sprzedaż nowych mieszkań na 7 największych rynkach w Polsce wyniosła ok. 10,8 tys. w IV kw. 2024 r., co oznacza wzrost o 4% wobec poprzedniego kwartału, wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl. Cały 2024 r. był pod tym względem o 26% gorszy od roku 2023.
"Grudzień był okresem zastoju na rynkach mieszkaniowych największych miast, ale cały czwarty kwartał przyniósł oczekiwany przez deweloperów niewielki bo niewielki, ale wzrost sprzedaży nowych mieszkań. Najwyraźniej pomogły stosowane przez niektóre firmy różnego rodzaju bonusy i obniżki cen wybranych lokali. Ponadto w sprzedaży pojawiły się mieszkania w segmencie popularnym" - powiedział ekspert portalu Marek Wielgo, cytowany w komunikacie.
Kraków był jedyną metropolią, w której IV kwartał ub. roku przyniósł sprzedażowe tąpnięcie (-15%). Z kolei największe ożywienie miało miejsce w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (+25%), Poznaniu (+23%) i Łodzi (+13%). Cały 2024 r. na plusie zakończyła Łódź, gdzie deweloperzy zawarli ok. 4,7 tys. umów deweloperskich. Wyniki sprzedażowe łódzkich deweloperów były więc najlepsze w historii tego rynku. Z kolei w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jedynie w 2023 r. sprzedaż mieszkań była wyższa, ale wtedy funkcjonował dopalacz w postaci Bezpiecznego Kredytu 2%. O zapaści sprzedażowej nie można też mówić w przypadku Poznania. Co łączy te trzy metropolie? Otóż mieszkania są tam najtańsze w przeliczeniu na metr kwadratowy. Tam, gdzie są najdroższe, tąpniecie sprzedaży jest duże. W Krakowie ubiegły rok był najgorszym w ostatnich sześciu latach. W Warszawie i Wrocławiu gorszy był jedynie rok 2022, kiedy na rynku kredytowym panowała zapaść.
"To pokazuje, że dla nabywców kredytowych mieszkania są już za drogie, a skurczył się popyt ze strony klientów, których stać na płacenie bajońskich sum" - skomentował Wielgo. Według niego, warto zauważyć, że deweloperzy prawdopodobnie wyciągnęli wnioski, bo w IV kwartale w Warszawie średnia cena metra kwadratowego spadła o ponad 1%, a w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu ustabilizowała się, ponieważ wprowadzano na rynek stosunkowo tanie mieszkania.
Jak wskazuje ekspert portalu RynekPierwotny.pl, deweloperzy mogli przeliczyć się wprowadzając w I kwartale do sprzedaży w siedmiu metropoliach łącznie aż ok. 19,7 tys. mieszkań, co jest absolutnie rekordową wartością. Wprawdzie w kolejnych dwóch kwartałach ich aktywność inwestycyjna osłabła (do 14,2 tys. lokali w III kwartale), ale w IV kwartale znów wzrosła (ponad 15,1 tys. lokali wprowadzonych do sprzedaży). Najwyraźniej uznali oni, że mimo kurczącego się popytu perspektywy są bardzo obiecujące, bo gospodarka trzyma się mocno, a na horyzoncie są obniżki stóp procentowych, czytamy dalej.
"Mowa tu jednak o danych zagregowanych, a poszczególne metropolie nieco się różniły np. w Krakowie najwięcej mieszkań trafiło na rynek w trzecim kwartale, który w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii był akurat najsłabszy. Jednak z perspektywy potencjalnych nabywców mieszkań najważniejsze jest to, że we wszystkich metropoliach deweloperzy wprowadzili do sprzedaży więcej lokali niż rok wcześniej. Co więcej, w Poznaniu, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Łodzi, Krakowie i Trójmieście jeszcze nigdy nie wprowadzono do sprzedaży tak dużo lokali jak w ubiegłym roku. Mało tego, było ich więcej niż sprzedanych. Efektem tego jest duża, a w niektórych metropoliach wręcz rekordowa oferta mieszkań. W Warszawie pod koniec grudnia ub. roku w ofercie firm deweloperskich było blisko 15,8 tys. lokali. W rekordowym maju 2019 r. było ich tylko o 429 więcej. Bliska rekordów jest także oferta deweloperów w Krakowie (ponad 9,4 tys.), Wrocławiu (blisko 9 tys.) i Trójmieście (blisko 7,2 tys.). Ponadto jeszcze nigdy nie oferowali oni tak wielu mieszkań w Łodzi (ponad 9,4 tys.), Poznaniu (ponad 7,7 tys.) i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (niemal 9,5 tys.). Przy czym w tych metropoliach w grudniu oferta minimalnie się skurczyła (1%), co może być symptomem hamowania podaży przez deweloperów" - wymieniono.
"Podsumowując, mieliśmy więc w ubiegłym roku stabilizację cenową mieszkań najdroższych i wyraźny wzrost cen najtańszych lokali. Pocieszeniem może być fakt, że mniej więcej od II kwartału ub. roku w ofercie deweloperów pojawiało się coraz więcej mieszkań w segmencie popularnym, czyli na kieszeń kredytobiorców np. w Warszawie i Krakowie do tego segmentu można zaliczyć mieszkania z ceną poniżej 15 tys. zł za metr kwadratowy. W stolicy jeszcze w kwietniu kupujący mieli do wyboru tylko ok. 3,1 tys. takich mieszkań, a pod koniec grudnia było ich na rynku przeszło 4,6 tys. Z kolei w Krakowie pula mieszkań w przedziale cenowym do 15 tys. zł za metr kwadratowy wzrosła w tym okresie z ok. 2,1 tys. do 2,8 tys." - zakończono w informacji.
Re: Ceny mieszkań w Krakowie i w Polsce - tylko nowe wywiady, artykuły i informacje
https://wyborcza.biz/biznes/7,147758,31 ... widac.html
Jak to mówił kiedyś minister chętnych ni ma i nie będzie...
Jak to mówił kiedyś minister chętnych ni ma i nie będzie...
Wróć do „Gdzie i jak kupić mieszkanie w Krakowie forum? Ciekawe w Małopolsce”
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości