Wandalizm / zniszczone elewacje i miejska infrastruktura w Krakowie

Forum dla osób, które zastanawiają się jaka lokalizacja mieszkania w Krakowie jest najlepsza? W której dzielnicy Krakowa dobrze się mieszka? Ciekawe mijsca w Krakowie i Małopolsce.
iti
Posty: 1648
Rejestracja: 30 wrz 2015, 23:47

Re: Wandalizm / zniszczone elewacje i miejska infrastruktura w Krakowie

Postautor: iti » 05 kwie 2024, 13:36

Może nie jest to zniszczona elewacja ani pobazgrana tablica, ale zniszczone drzewko w parku kieszonkowym w Czyżynach.

Obrazek

Przynajmniej 3 brzozy ktoś ściął z niewiadomych powodów w małym parku przy pasie startowym w Czyżynach - to więcej można o tym przeczytać.


luc
Posty: 1154
Rejestracja: 27 wrz 2016, 0:15

Re: Wandalizm / zniszczone elewacje i miejska infrastruktura w Krakowie

Postautor: luc » 10 kwie 2024, 10:36

Kolejne bohomazy na infrastrukturze kolejowej w Krakowie.

Obrazek

Mam nadzieję, że jednak zostały już zmyte. Mam wrażenie, że mamy wielki problem z utrzymaniem porządku w mieście, chyba jest tu atmosfera bezkarności.

luc
Posty: 1154
Rejestracja: 27 wrz 2016, 0:15

Re: Wandalizm / zniszczone elewacje i miejska infrastruktura w Krakowie

Postautor: luc » 10 maja 2025, 22:06

Filary od nowego mostu kolejowego przez Wisłę też już pobazgrane.

Obrazek

Może to jest kolejna sprawa, za którą powinny zabrać się władze miasta, tj. może Uchwała Krajobrazowa powinna też obejmować takie pozycje i zobowiązywać właścicieli do szybkiego usuwania bazgrołów, co chyba najskuteczniej wandali zniechęca, tj, że ich "dzieła" szybko znikają.


luc
Posty: 1154
Rejestracja: 27 wrz 2016, 0:15

Re: Wandalizm / zniszczone elewacje i miejska infrastruktura w Krakowie

Postautor: luc » 22 wrz 2025, 8:29

Otwarto ostatnio wreszcie Park Kolejowy w Krakowie, ale już jest on naznaczony aktami wandalizmu, chodzi zwłaszcza o pierwszy filar estakady od strony ul. Kopernika.

Obrazek

Był pobazgrany jeszcze przed otwarciem parku i tak musi zostało. Nie dało się tego wyczyścić, żeby nie zachęcać innych wandali?

asander
Posty: 453
Rejestracja: 30 wrz 2020, 19:49

Re: Wandalizm / zniszczone elewacje i miejska infrastruktura w Krakowie

Postautor: asander » 22 wrz 2025, 8:40

Paradoksalnie, miasto powinno zatrudnić profesjonalnych grafików, którzy stworzyliby w tych miejscach kilka bardziej atrakcyjnych wizualnie murali. Było pewne, że coś tam powstanie — niestety, nie żyjemy w Chinach, gdzie system monitoringu jest niezwykle rozbudowany. Kiedyś widziałem materiał, jak po namierzeniu sprawcy wandal otrzymał olbrzymi mandat do zapłaty bezpośrednio do domu, a do tego obciążono go kosztami usunięcia nielegalnego graffiti i przywrócenia muru do stanu pierwotnego. Ale to było w Chinach.

luc
Posty: 1154
Rejestracja: 27 wrz 2016, 0:15

Re: Wandalizm / zniszczone elewacje i miejska infrastruktura w Krakowie

Postautor: luc » 20 mar 2026, 21:54

Tylko, że nawet jeśli gdzieś jest bardziej atrakcyjny mural, to nie koniecznie graficiarze go oszczędzają. Poza tym po kilku latach te murale, to też same z siebie nie najlepiej wyglądają, jak się zabrudzą, zakurzą, o co przy krakowskim powietrzu nie jest trudno.

Nowy
Posty: 2319
Rejestracja: 05 lip 2015, 13:43

Re: Wandalizm / zniszczone elewacje i miejska infrastruktura w Krakowie

Postautor: Nowy » 17 cze 2026, 21:31

To wygląda na walkę z wiatrakami, jedno znika, zaraz po tym pojawia się kolejne.

Obrazek

A temu jeszcze chyba dodatkowo sprzyja dosyć duża pobłażliwość wymiaru sprawiedliwości, Policja i Straż Miejska też mogłyby się bardziej starać, żeby takich gagatków złapać.

Obrazek

A tak, to coraz więcej miasta wygląda tak, jak na tych zdjęciach, żal parzyć na to.

Mar G
Posty: 3870
Rejestracja: 24 sty 2019, 10:20

Re: Wandalizm / zniszczone elewacje i miejska infrastruktura w Krakowie

Postautor: Mar G » 18 cze 2026, 9:50

Nowy pisze:To wygląda na walkę z wiatrakami, jedno znika, zaraz po tym pojawia się kolejne.

A temu jeszcze chyba dodatkowo sprzyja dosyć duża pobłażliwość wymiaru sprawiedliwości, Policja i Straż Miejska też mogłyby się bardziej starać, żeby takich gagatków złapać.

A tak, to coraz więcej miasta wygląda tak, jak na tych zdjęciach, żal parzyć na to.


jaką motywację ma Policja żeby ich łapać, skoro w 99% spraw kasta orzeka na procesie niską szkodliwość społeczną i wandale śmieją się wszystkim w twarz.


Nowy
Posty: 2319
Rejestracja: 05 lip 2015, 13:43

Re: Wandalizm / zniszczone elewacje i miejska infrastruktura w Krakowie

Postautor: Nowy » 18 cze 2026, 10:34

Mar G pisze:
Nowy pisze:To wygląda na walkę z wiatrakami, jedno znika, zaraz po tym pojawia się kolejne.

A temu jeszcze chyba dodatkowo sprzyja dosyć duża pobłażliwość wymiaru sprawiedliwości, Policja i Straż Miejska też mogłyby się bardziej starać, żeby takich gagatków złapać.

A tak, to coraz więcej miasta wygląda tak, jak na tych zdjęciach, żal parzyć na to.

jaką motywację ma Policja żeby ich łapać, skoro w 99% spraw kasta orzeka na procesie niską szkodliwość społeczną i wandale śmieją się wszystkim w twarz.

No nie ma wielkiej, tym samym mamy sytuację, w której panuje takie ciche systemowe przyzwolenie na wandalizm, w związku z tym pewnie lepiej nie będzie.



Wróć do „Gdzie i jak kupić mieszkanie w Krakowie forum? Ciekawe w Małopolsce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], Google Adsense [Bot] i 34 gości