Detal architektoniczny / murale, zdobienia i płaskorzeźby na elewacji krakowskich kamienic i bloków

Warte odwiedzenia, zobaczenia miejsca w Małopolsce, Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie, Grybowie, Libiążu, Brzesku, Bochni itp.
iti
Posty: 1648
Rejestracja: 30 wrz 2015, 23:47

Re: Detal architektoniczny / murale, zdobienia i płaskorzeźby na elewacji krakowskich kamienic i bloków

Postautor: iti » 08 paź 2025, 21:08

Było już o tym tu nie jeden raz, ale szkoda, że dzisiaj się już czegoś takiego nie dodaje do budynków.

Obrazek

Niby drobna rzecz, a jednak zmienia charakter budynku.


szymek
Posty: 81
Rejestracja: 07 sty 2017, 1:00

Re: Detal architektoniczny / murale, zdobienia i płaskorzeźby na elewacji krakowskich kamienic i bloków

Postautor: szymek » 28 paź 2025, 16:12

Te sowy na kamienicy, to z ulicy Metalowców na Grzegórzkach, zgadza się? Super się prezentują.

Nowy
Posty: 2319
Rejestracja: 05 lip 2015, 13:43

Re: Detal architektoniczny / murale, zdobienia i płaskorzeźby na elewacji krakowskich kamienic i bloków

Postautor: Nowy » 09 cze 2026, 15:02

Tym razem coś mniej oczywistego, czyli detal, ale bardziej przemysłowy, niż związany z budynkiem mieszkalnym.

Obrazek

To chyba jest jakaś stacja trafo, zresztą nie wiem czy przypadkiem już nie jest nieczynna, patrząc na jej stan.


Nowy
Posty: 2319
Rejestracja: 05 lip 2015, 13:43

Re: Detal architektoniczny / murale, zdobienia i płaskorzeźby na elewacji krakowskich kamienic i bloków

Postautor: Nowy » 09 cze 2026, 15:05

W każdym razie na pierwszy rzut oka można się domyślić, z czym jest ten obiekt związany.

Obrazek

To znajduje się w zaroślach przy skrzyżowaniu al. 29 Listopada z Opolską. Kiedyś na takiej budce potrafili zrobić coś ozdobnego i funkcjonalnego jednocześnie, a dzisiaj na kamienicach w centrum nie mogą się zdobyć na dekoracyjny detal. Ale skoro ktoś dał zgodę w Krakowie na coś takiego, jak wysokie magazyny pomiędzy Bora-Komorowskiego i Dobrego Pasterza, to nic mnie już w Krakowie nie zdziwi.



Wróć do „Ciekawe miejsca w Małopolsce i Krakowie, które warto odwiedzić”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości