www.grimbud.pl/pl/prs/78/krakow-zapolskiej
Dodam jeszcze że firma zasuwa od godzin porannych do 22 więc mają zapał do pracy

Pozwolenie na budowę jako decyzja administracyjna jest ostateczne jeśli nie służy od niego odwołanie w administracyjnym toku instancji – zob. art. 16 § 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267) – dalej k.p.a.
W praktyce najczęściej decyzja o pozwoleniu na budowę staje się ostateczna, jeśli żadna ze stron postępowania w sprawie pozwolenia na budowę, której decyzja została prawidłowo doręczona, nie złoży w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia, odwołania do wojewody.
Zatem jeśli minie bezskutecznie termin 14 dni liczony od dnia doręczenia decyzji mówimy o jej ostateczności. Chodzi przy tym o doręczenie ostatniej ze stron, której decyzję doręczano.
Należy pamiętać, że w myśl art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a. termin uważa się za zachowany, jeśli pismo (odwołanie) zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego (obecnie Poczta Polska). W związku z tym, organ obliczając 14 dniowy termin do ostateczności pozwolenia na budowę winien mieć na uwadze, że strona ma prawo przed upływem 14 dni od dnia doręczenia decyzji (14 - ostatniego dnia) nadać skuteczny bieg odwołaniu złożonemu w urzędzie pocztowym, przez co decyzja nie będzie mogła korzystać z waloru ostateczności.
Uzasadnione jest zatem kilkudniowe, a czasem nawet kilkunastodniowe oczekiwanie na ewentualne odwołanie złożone pocztą.
Na marginesie trzeba wskazać, że pojęcia ostateczność i prawomocność nie są pojęciami tożsamymi. Z ostatecznością decyzji mamy do czynienia w przypadku określonym w art. 16 k.p.a. Natomiast decyzje prawomocne to takie decyzje, które zostały utrzymane w mocy w postępowaniu sądowym a więc, od których skargę oddalono czy odrzucono, a także takie, które nie zostały zaskarżone w tym postępowaniu z powodu upływu terminu do wniesienia skargi – zob. wyrok WSA z dnia 28 października 2008 r., VII SA/Wa 1274/08, LEX 519731.
W sytuacji, jeśli organ nie ma wątpliwości, że żadna ze stron nie złożyła odwołania w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, może stwierdzić, że decyzja korzysta z waloru ostateczności. Sytuacja taka może mieć miejsce wówczas, gdy w postępowaniu występowała jedna strona bądź gdy strony nie zgłaszały w toku postępowania uwag i zastrzeżeń, a rozstrzygnięcie jest zgodne z ich interesem. Przepisy k.p.a. nie rozstrzygają, jak wyliczać dni w ww. przypadkach. Ostateczność decyzji w rozumieniu k.p.a. związana jest ze skutecznym upływem 14-dniowego terminu. Organ, stwierdzając ostateczność, powinien mieć więc pewność, że żadna ze stron postępowania nie wniosła odwołania przed upływem ww. terminu.
Wróć do „Nowe inwestycje mieszkaniowe w Krakowie - bloki, apartamentowce, domy”
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości